SİVİL Haberleşme

Türkiye Telsiz ve Haberleşme Platformu

Telsiz Programlama ;


Telsiz Programlamak zor iştir ;


Telsiz Programlama konusuna 2008 yılında başladım, 2010 yılından itibaren ise Palavracılar ile gerçekçiler arasındaki farkı gördüm,

STEP hakkında bilgisi olmayanların sattıkları cihazlarda 6.25 olup olmadığını bilmemeleri beni bu işi yapmak için zorladı,


Image

Önce Bir Motorola satıcısından 9 Volt Pil ile çalışan bir RİB ile, çeşitli cihazlara ait yaklaşık 64 kablo seti satın aldım, çünkü bu işin belkemiği PROGRAMLAMA idi.

Değişik zamanlarda arkadaşlarımızın frekans listesini düzelterek ve yeni Amatör olan arkadaşlarımızın telsizlerini programlayarak zaman geçirdik, bu bir STAJ idi..


Daha sonraları orijinal kablolar piyasaya girmeye başlayınca bir Koleksiyoncu gibi, kablo toplamaya başladım,

Şu anda yaklaşık 50 - 60 ayrı model programlayacak kadar kablo setimiz var,

Bunun dışındaki HYTERA ve Röle kablolarını ve yazılımları saymıyorum,


Kısacası yıllar bize neler öğretti derseniz , önce dürüst olmayı, sonra cihaz satarken kazık atanlardan bir daha cihaz almamayı ( bu kişi AMATÖR ve MEMUR olsada )


Sattığı cihazın Power kablosu ile MİKROFON'u bile üstünde göndermeyen bu kişileri DEŞİFRE etmeyi.


Verilen paranın ise bu işi öğrenmek ve bu tip KİŞİLERİN AHLAKSIZLIĞINI görmenin, BİR DERS ÜCRETİ karşılığı olarak öğrenmemin en kısa yolu olduğunu.


Çünkü bu parayı vermezseniz Önce ZONGULDAK da sonra ( şimdi ) SİVAS da Telsiz satan bir AMATÖR' ün bu AHLAKSIZLIĞINI nasıl bilebilirdik.


Bu arada programlanır PMR 446 Telsizlerinizi bilip bilmeyen kişilere YAZDIRMAYIN, her program ile cihaz yazılmaz, ertesi gün cihazının yazılımı uçar gider, elinizde boş bir EPROM ile adı TELSİZ olan malzeme kalır.


İşte hayatın gerçekleri ve RADYO AMATÖRLERİ TÜRKİYE' nin acınacak hali sayesinde ben hala buradayım. düşününki, sadece AMATÖR belgesini alalı 10 yıl bitti.

Diğer BELGELER için zaten hiç konuşmuyorum bile... Görüşmek üzere.


Bu arada WLN nin ( 2 watt ) yeni yazılımı bayağı değişik, Windows 10 ile çalışıyor, hatta bir değişik modelinin ( 5 watt ) yazılımı bile geldi.


TELSİZCİLİK HAKKINDA

Hayatı TELSİZ olanlar için ipuçları nasıl olur dedim ve başladım yazmaya eğer bu yazılar biterse demekki bu iş'de bitti, birileri diyecek ki , hayal görüyorsun...!! doğru olabilir Hayal görmek için zaman ister

Sayfa başı